Oslava 120. výročí založení SDH Plchov – 7.9.2019

Oslava 120. výročí založení SDH Plchov

Dne 7.9.2019 Sbor dobrovolných hasičů Plchov oslavil 120. výročí založení. Jsme spokojení, jak báječně se oslava vyvedla, ať již díky ctěným hostům – zástupcům KHS, OSH a Středočeského kraje, tak díky skvělým účinkujícím – kapelám Atlas a Starý šedivý psi, mažoretkám All Stars TJ Sokol Rakovník, hasičům SDH Nové Strašecí s ukázkou vyproštění, i kynologům ze Záchranné kynologické stanice Zlonice. Záleželo nám na tom, aby to byla oslava důstojná, kterou bychom vyjádřili úctu předchozím generacím, ale užili si i pěkné společné setkání. Měli jsme štěstí také na počasí, které se krátce před zahájením umoudřilo.

Důstojnost těchto oslav podtrhla přítomnost vzácných návštěv. Významnými hosty z řad našich „nadřízených“ složek byli – starosta Krajského sdružení hasičů středočeského kraje, pan Oldřich Lacina a náměstkyně starosty okresního sdružení hasičů Kladno, paní Helena Pospíšilová.

Bylo pro nás velkou ctí, že naše pozvání přijali zástupci Středočeského kraje – paní hejtmanka, Ing. Jaroslava Pokorná Jermanová, pan radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví, pan JUDr. Robert Bezděk a pan radní pro oblast regionálního rozvoje, cestovního ruchu a sportu, pan Martin Draxler. Zástupci Středočeského kraje byli tak laskavi, že se svými proslovy, i předáním ocenění našim členům, podíleli na vážnosti průběhu oslav.

Děkujeme také, že se pro návštěvu rozhodli i zástupci IZS Středočeského kraje – mjr. Ing. Martin Vondra, zástupci Medevac – Barbora Lavická a Zdeněk Ledvinka. Tito se rovněž podíleli na programu, diváci si mohli prohlédnout záchranářskou techniku i ukázku vyproštění – zásahu SDH Nové Strašecí, pod vedením mjr. Ing. Vondry.

Vážíme si toho, že naše pozvání přijalo 16 sborů – SDH Hřebeč, SDH Jarpice, SDH Kmetiněves, SDH Kutrovice, SDH Miletice, SDH Mšec, SDH Nové Strašecí, SDH Panenský Týnec, SDH Pletený Újezd, SDH Poštovice, SDH Radešín, SDH Smolnice, SDH Srbeč, SDH Stehelčeves, SDH Třtice, SDH Velvary. Tyto sbory vystavily svou historickou i soudobou hasičskou techniku.

Oceňujeme, že naši slavnost navštívila starostka obce Kvílice, paní Ing. Zamrazilová Lenka.

Potěšilo nás, že se na naši oslavu přišli podívat i spoluobčané z naší i vedlejších obcí, jsme rádi, že je zajímá, co náš sbor pro své hosty připravil, a podle ohlasů se dobře bavili.

Poděkování předchozím generacím patřila úvodní, slavnostní část programu – generacím, které se zasloužily o to, aby sbor měl nejen dobré materiální zázemí, ale aby pro nás měl především hodnotu  fakt, že jsme hasiči, členové sboru. Tento fakt byl zdůrazněn v proslovech SDH Plchov (které se líbily natolik, že je přikládáme přílohou) i zástupců Středočeského kraje, byl motivem pochodu a kladení věnců k pomníku padlých a odrážel se i v aktu ocenění našich dlouholetých členů a pomáhajících nečlenek.

Kromě vystoupení mažoretek All Stars TJ Sokol Rakovník (které vystupovaly jak v průvodu, tak později i na ploše) a Kynologické záchranné organizace Zlonice (ta předvedla ukázku výcviku psů), se hosté bavili snad nejlépe divadelním vystoupením našeho sboru, zaměřeného na likvidace ohně všemi generacemi, včetně našich otců zakladatelů, kteří i se svou koňskou stříkačkou přispěchali na pomoc dětem i členům JPO-III z dalekého roku 1899. O děti se během celého dne staraly členky sboru, které jim v dílničkách nabídly dostatečné vyžití, a vedle stojící skákací hrad jen dopomohl k dokonalé zábavě. Jako bonus si děti mohly sebou domů odnést své výrobky, například trička s emblémem hasiče.

K příjemné náladě přispěla myslivecká kapela Atlas, známá našim seniorům z TV Šlágr a večer zpestřila country kapela Starý šedivý psi. Je známo, že láska prochází žaludkem a v tomto případě se do plchovských hasičů a jejich dobrot – sladkých i masitých, museli všichni zamilovat.