Výlet SDH Plchov – sobota 14.9.2019

SBOR DOBROVOLNÝCH HASIČŮ PLCHOV USPOŘÁDAL VÝLET v sobota 14.9.2019

Počasí nám přálo, program se líbil, všech 25 účastníků výletu si užilo pěkný program.

KAM JSME JELI? Expozice PO Hasič. záchranného sboru ČR, Zbiroh – rozhledna Třenická hora – hrad Točník

  • Expozice PO Hasič. záchranného sboru ČR, Zbiroh

Co jsme viděli? Historii požární ochrany je věnována plocha 4500 metrů čtverečních s téměř 120 kusy velké techniky. Muzeum profesionálních hasičů v ČR nabízí historickou i novodobou hasičskou techniku a výstroj od poloviny 18. století. Nejstarším exponátem je zápřahová ruční hasicí stříkačka z roku 1746, cenná je také parní stříkačka Czermack z roku 1903. Mezi unikáty se řadí i požární tank SPOT 55, který je určen k likvidaci pozemních požárů ve složitých terénech (blíže: https://www.hzscr.cz/zpravy-expozice-pozarni-ochrany-zbiroh.aspx).

  • Rozhledna Třenická hora (5,6 km – 8 min)

Kam jsme vyšplhali? Rozhledna se nachází na úpatí Třenické hory zhruba v půli cesty mezi Zbirohem a Žebrákem. Vybudována byla v roce 2007 jako telekomunikační věž. Celková výška věže dosahuje 30 metrů, vyhlídková plošina se nachází ve výšce 20 metrů (blíže: https://www.hrady.cz/?OID=11196). Když jsme k ní došli, nechtě jsme se stali neformálními účastníky jakýchsi závodů. Neodradilo nás to, na rozhlednu jsme vyšplhali a potěšili se vyhlídkou po kraji.

Dobře jsme se najedli v restauraci u Krále Václava IV.

  • hrad Točník (8,8 km – 12 min)

Co jsme zažili? Vylezli jsme prašnou cestou až ke zřícenině hradu Točník, založeného ve 14. století Václavem IV. Ten den se neprovádělo, ale my měli dlouho dopředu rezervovánu prohlídku. Dostali jsme se i do nedávno nově otevřených prostor a užili si pěkný výklad. V areálu jsme se odvážili i k medvědáriu s medvědy Agátou a Martinem Václava Chaloupka (večerníček Méďové na cestách). Tento den se na hradě konala akce Točník mezi indiány. Děti se tak mohly zúčastnit různých soutěží, kupř. v lukostřelbě, Setonůvě běhu, určování souhvězdí, hub, stop zvířat, v rozdělávání ohně bez sirek, zdravovědě, ale mohly se zkrášlit i malováním na tvář). (blíže: https://www.hrad-tocnik.cz/cs).

Domů jsme se vrátili spokojení a unavení.